Vyklizení kliniky – správná nebo špatná věc? Pohled libertariána.

Vyklizení kliniky

V poslední době se roztrhl pytel s debatou o klinice. Klinikáři obsazují pozemek a majetek, který není jejich. Legální nárok na něj má státní firmy SŽDC. Jednoduchou logikou tam nemají klinikáři co dělat.

Nicméně není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Stát je špatný hospodář

Na příkladu Kliniky je vidět, že stát je prostě špatný hospodář. Když má nějakou budovu, která nemá využití má ji prostě prodat. Stavebních pozemků je v Praze málo a v době bytové krize je ostuda, že stát vlastní takovéto objekty.

Škoda

Na pohled Kliniky se nebudu dívat z pohledu vlastnictví, z tohoto pohledu je totiž možné ihned říci, že klinikáři tam nemají co dělat.

Mým pohledem je to nejdůležitější, jestli někomu vznikla škoda – resp. jestli existuje nějaká oběť. Protože zločin bez oběti není zločin

Soukromá firma a opuštěná budova

Soukromá firma má nějaké vlastníky, akcionáře. Která státní firma nemá. V případě, že by někdo obsadil neosídlenou budovu soukromé firmě, tak by způsobil škodu akcionářům, vlastníkům. Škoda nemusí být finanční. Jde o neoprávněný vstup (něco podobného, jako když vlezete do soukromé ZOO bez placení – i když hodnotu majetku nesnížíte, tak prostě tam nemáte bez zaplacení co dělat).

Tudíž zde škoda vzniká. V budově, kterou vlastní soukromá firma, či fyzická osoba nemá nikdo, co dělat. Protože vlastníkovi vzniká škoda a lze poměrně přesně říci, kdo tím vlastníkem je. Jaký okruh fyzických osob.

Státní firma a neopuštěná budova

I když bych považoval státní vlastnictví za nelegitimní, tak to ještě neznamená, že kdyby si do plného provozu Budvaru nakráčeli squatteři a začali se koupat v pivu, že by nevznikla nikomu škoda – resp. Že by to nikoho nepoškodilo.

Poškodilo by to odběratelé, pracovníky ve firmě. Odběratelé by nedostali včas dodávku piva (nebo by v ní měli kousky levičáků, což nikdo nechce, třeba to je nakažlivé…) a zaměstnancům by bylo bráněno ve vykonávání práce.

Škoda vzniká, squatteři nemůžou obsadit neopuštěnou státní budovu.

Státní opuštěná budova

Každá existence státní budovy má poškozené – daňové poplatníky, kteří na její údržbu musí nedobrovolně platit. Pokud tedy náklady na opravu jsou přesunuty ze mě na levičáky, jsem jedině rád.

Pokud klinikářům tedy neplatíme energie a vodu (prý si to platí sami – potvrdily mi to 3 lidi, což bohužel je slovo proti slovu, ale nic lepšího nemám). Tak to vypadá na klasické – není oběť není zločin.

Tudíž – obsazení opuštěné státní budovy nikomu škoda nevzniká a nikomu by do toho tedy nic nemělo.

Ovšem to platí pouze do chvíle, dokud by stát s tou budovou nechtěl něco začít dělat. Protože pak by už začaly platit argumenty – státní firma, neopuštěná budova.

Dle tiskové zprávy chce SŽDC na klinice postavit kanceláře.  (za argument děkuji Matějovi).

Tudíž od této chvíle existují už potencionální poškození. Ti by se skutečnými poškozenými stali tehdy, když by měla začít rekonstrukce a klinikáři by pak tuto rekonstrukci mařili. Lze připodobnit k bláznům z Greenpeace, kteří blokují výstavbu dálnic.

Klinikáři toho pro liberalismus udělali hodně

Nicméně i přesto, že nemají na klinice co dělat udělali skvělou věc. Upozornili na to, že stát je přebujelý, že nezvládá svoje budovy spravovat. I díky nim, se zchátralá budova bude řešit. Nedělám si iluze, že by na klinice měly vzniknout kanceláře, kdyby v ní klinikáři dlouho nesquttovali. Nezbývá než jim popřát, ať se seberou z kliniky a jdou obsadit další rozpadající se státní objekt

Závěr – obsazení kliniky není správné, ale z jiných důvodů, než většina liberálů uvádí.

Protiargument, který se nevešel:

Však obětí jsme my všichni. Stát jsme my a je to i náš majetek. Nás tedy poškozuje, my jsme akcionáři státu.

Tento argument má hned 2 protiargumenty

1) Vlastníkem jsou tedy i klinikáři a je to tudíž i jejich pozemek a mají na jeho užívání tedy nárok.
2) Problém 1) argumentu je ten, že nevíme, jestli mají nárok. Nikdo nemá smlouvu se státem, že státní budovy jsou skutečně jeho. Protože nejsou. Nejsme akcionáři. Nemůžeme se svým podílem nakládat, jak se nám zlíbí. Nemůžeme prodat, vyměnit, koupit akcie státu. Tudíž obětí nejsme.

 

A jak kliniku vidíte vy? Napište do komentáře!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *