Trest a odpovědnost

K napsáním tohoto článku mě inspirovala Zdeńka Staňková, která je zastáncem toho, že děti by se neměly trestat, ale měly by nést odpovědnost, za svoje činy. Tuto parketu dětí nechám pro tentokrát jí a pustím se do toho v globálu. Řekněme spíše jaký je rozdíl mezi trestem a odpovědností pro „dospělé“.

V dnešní době je trest často zaměňován za odpovědnost. Zásadní rozdíl je ten, že trest vám někdo ukládá, odpovědnost je něco, za co si můžete sami (nikdo vás netrestá).

Odpovědnost je to, když se nepojistíte a ukousne vám nohu vlk. Nemáte pojistku, nemáte peníze a nadosmrti jste bez nohy. Prostě vaše blbost, vaše odpovědnost.

Ještě lépe to mohu dokládat na případu, kdy někomu přejedu nohu.

Pokud někomu přejedu nohu, tak kdybych měl jít za to do vězení, tak je to trest. Není to odpovědnost (někdo mi trest uložil). Naopak odpovědnost je to, že postiženému musím zaplatit ušlý příjem + bolestné.

Zvláštní případ, kde je odpovědnost na hraně trestu je v případě, že si třeba půjčíte peníze, nevrátíte je a někdo Vám přijde kvůli tomu vzít auto nebo cokoli jiného. Prostě když porušíte nějakou smlouvu. V tomto případě to já kvalifikuji jako trest, ale se kterým jste ve smlouvě souhlasili. Tudíž jste sami odpovědní za to, že vás někdo trestá.

Tato stejná logika nelze použít v případě většiny zákonů. Například – nezaplatíte daně. Nikdo nedostal smlouvu s tím, že souhlasí s daněmi. Taková smlouva neexistuje. Proto následky za jejich neplacení není odpovědností ale trestem.

Odpovědnost je tam, kde je svobodná vůle. Trest tam, kde svobodná vůle chybí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *