Tak nám Andrej zvedl starobní důchody. Plačme

Andrej Babiš někde vyhrabal 21 miliard, které použije na zvýšení starobních důchodů. Většina lidí tomu bude tleskat, já objasním, proč je to špatně a proč by státní důchod vůbec neměl existovat.


Státnímu aparátu házíme nedobrovolně peníze jak do černé díry. V ní se část ztratí a část dostaneme v podobě služeb „zpátky“.  Už z tohoto principu je logicky zřejmé, že státní důchody jsou neefektivní. Většina lidí více do systému dá, než si z něj vezme.

Současný systém důchodů, kde „mladší“ vydělávají na „starší“ může fungovat v zemích, kde je vysoká porodnost středně a vysoko příjmových skupin obyvatel. Tu se snaží politici prosazovat tím, že dají rodinám „porodné“ a další socialistické nesmysly. Politika pro zvýšení porodnosti většinou znamená více dětí z chudých rodin, které potom nebudou odvádět peníze do rozpočtu, naopak dokonce mohou i v době ekonomické aktivity pobírat sociální dávky.

Současný státní systém má i další nevýhodu. A tou je nejistota. Nevíme kolik budeme pobírat starobní důchod. Senioři jsou obětí politických her, volte mě! Zvýším vám důchody za peníze vás všech!

Že ty peníze musí vzít někomu jinému už lidé tolik neřeší a politici také ne. Přijde mi smutné, že věc jako důchod je předmětem politických her.

Lepší a svobodný důchodový systém existuje!

Proto je třeba najít jiný způsob. Nejlepším způsobem jsou dobrovolná soukromá důchodová spoření, kde by si každý člověk spořil na důchod sám. Sám by si stanovil kolik si chce ze své mzdy platit za pojištění, jak vysoký chce mít důchod, kdy chce do důchodu jít. Nebyl by odkázán na vládu, která mu v nastavení těchto parametrů nedává žádnou svobodu.

Předpokladem pro tento systém je zrušení státního důchodového „pojištění“ (je to nejvyšší „daň“, kterou platíme.) Tím by nám v kapsách zůstalo o více jak 30 %. (Jednak bychom neodváděli 6,5 % a 21,5 % na důchodovém pojištění a jednak bychom platili nižší daň. Daň totiž platíme i ze státního „pojištění“.)

Bohužel stát si chce ponechat moc, řídit životy druhých. Chce mít hodně úředníků a zvyšovat si tak uměle svoji důležitost. Nechce se vzdát peněz, které pramení ze sociálního pojištění.

A co vy, dokážete si život bez státního důchodu představit, kdybyste si domů každý měsíc odnesli minimálně o 30 % více  a měli svobodu zvolit si ideální důchod?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *