Ministr Jiří Milek (ANO) chce, aby v obchodech bylo méně potravin a byly dražší

Když jsem se před nějakou dobou dozvěděl, že ve Francii chtějí zrušit slevy 1+1, tak jsem si myslel , že taková blbost může napadnout někoho jen ve Francii nebo v EU. Zřejmě jsem „podcenil“ české politiky. Ministr zemědělství Jiří Milek (ANO), chce stanovit minimální podíl českého masa na celkovém sortimentu a zavést limity na slevy. Co to znamená?

Z pohledu obchodníka je to něco podobného, jako kdyby stát po vás požadoval, abyste hostům, kteří k vám přijdou na večeři, povinně museli vařit z českých potravin. A když byste se tomu nepodřídili, tak by vám stát dal pokutu nebo zabavil majetek. Je to stejně absurdní jako v případě regulace obchodního řetězce.

Hosté sami mohou požadovat české potraviny na talíři a podmínit tím svoji návštěvu (to mohou zákazníci v obchodu udělat také). Špatné a nemorální je to, aby někdo třetí (stát) vynucoval násilím něco, o co hosté pravděpodobně ani nemají zájem. A ti, kteří mají, tak mají možnost jít jinam, nikdo je násilím nenutí k nákupu.

Obchodník sám ví, že se mu nevyplatí zvyšovat počet českých výrobků, protože o ně není zájem. Kdyby byl, tak by zvýšil počet českých výrobků sám, protože by na tom vydělal. Místo toho tedy patrně omezí počet masných výrobků ze zahraničí. To bude mít za následek menší sortiment a tím pádem někteří zákazníci budou nespokojení, jelikož si nebudou moci nakoupit svoji oblíbenou značku potraviny.

Omezení slev

Ministr Milek (ANO) chce stanovit minimální marži na potraviny, aby řetězce nemohly jít pod výkupní cenu.

Proč to je špatně?

Majitel obchodu by měl mít plné právo si stanovit cenovou politiku, jakou sám uzná za vhodné. Kvůli tomuto zákonu by stát k němu přišel a začal mu dávat pokuty za to, že nabízí zákazníkům potraviny moc levně. To je absurdní zvlášť v době, kdy jiný politik zase prosazuje různé zákony na ochranu spotřebitele.

Zbystřit by měli ti, kteří nechtějí, aby se plýtvalo jídlem. Řetězce většinou snižují ceny kvůli tomu, že mají buď hodně výrobků na skladě nebo jim dochází trvanlivost. Když nebudou moci dostatečně snížit cenu před datem expirace, tak obchod víc prodělá a jídlo bude muset vyhodit. Tento výpadek příjmu budou muset řetězce nahradit jinak (omezí počet kusů v regálech, zdraží běžnou cenu nebo budou tlačit zemědělce na snížení cen).

Na omezení slev doplatí logicky zákazníci. Potraviny zdraží a lidé si jich budou moci dovolit méně

Ač se o těchto návrzích jen mluví a ještě nebyly ani projednané, je na tom vidět, jak se nás stále politici snaží omezovat. Stát bují a postupně pohlcuje naši svobodu, po kousíčkách. Nenechme si ji vzít! A to je to, o co nám libertariánům jde.

Zdroje:

https://ekonomika.idnes.cz/francie-slevy-potraviny-regulace-zakon-dva-za-cenu-jednoho-pa8-/eko-zahranicni.aspx?c=A180201_081050_eko-zahranicni_fih (k úvodu)

https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/na-pultech-retezcu-ma-byt-povinne-ceske-zbozi-planuje-minist/r~bbdd77aa1c7511e88560ac1f6b220ee8/

https://www.podnikatel.cz/clanky/ministr-zemedelstvi-chce-zavarit-retezcum-planuje-napriklad-omezit-slevove-akce/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *